Recent spraken wij een Duitse particulier die overwoog een recreatiewoning in Nederland aan te schaffen. Het plan was eenvoudig: deels eigen gebruik, deels verhuur in de zomermaanden. Een investering voor de lange termijn én een plek voor het gezin. De eerste vraag was niet zozeer waar hij moest kopen, maar vooral: “Waar moet ik belasting betalen?
De vakantiewoning en box 3
Veel buitenlandse kopers realiseren zich pas later dat Nederlands vastgoed vrijwel altijd leidt tot Nederlandse belastingheffing. Ook wanneer de eigenaar zelf in Duitsland woont.
In de praktijk komt een Nederlandse vakantiewoning voor particuliere beleggers meestal terecht in box 3 van de inkomstenbelasting. Daarbij kijkt de Belastingdienst niet naar de daadwerkelijke huuropbrengsten, maar naar een forfaitair rendement over de waarde van het vermogen.
Voor vakantiewoningen geldt in 2026 een forfaitair rendement van 6,00%, belast tegen 36%.
Eigen gebruik van de vakantiewoning
Wat regelmatig voor verrassingen zorgt, is dat ook eigen gebruik van de woning fiscaal relevant kan zijn. Zeker wanneer een eigenaar gebruik wil maken van de regeling voor het lagere werkelijke rendement, speelt namelijk ook een economische huurwaarde mee voor de perioden waarin de woning beschikbaar blijft voor privégebruik.
Daarnaast krijgen buitenlandse eigenaren te maken met:
- jaarlijkse Nederlandse aangifteverplichtingen;
- lokale heffingen zoals OZB en waterschapslasten;
- mogelijke gevolgen in het woonland, zoals Duitsland.
Een belangrijk aandachtspunt dat vaak over het hoofd wordt gezien: ook buitenlandse belastingplichtigen hebben in box 3 recht op het heffingsvrije vermogen.
Conclusie
Met de voortdurende ontwikkelingen rondom box 3 en de verwachte invoering van een nieuw stelsel vanaf 2028 wordt het steeds belangrijker om vooraf goed inzicht te krijgen in de fiscale positie van grensoverschrijdende vastgoedinvesteringen.
Een vakantiewoning kopen in Nederland is dus niet alleen een vastgoedbeslissing, maar ook een internationale fiscale afweging. Voor belastingtechnische ondersteuning kunt u uiteraard contact opnemen met de fiscalisten van ons kantoor. Voor juridische begeleiding rondom de aankoop en structurering kan contact worden opgenomen met onze specialist Luca Bischof.

